אז מי מפסיד מלא למחות?

הפוסט הזה מכוון אלייך, כן כן אתה עם הכיפה שיושב על הפייסבוק וכל הטענות שלך על המחאה מתמצות בזה שהמוחים שמאלנים. אתה שאולי קראת מקור ראשון וחושב שכשאמנון לורד כותב שהמחאה היא קומוניסטית יש לזה קשר למציאות. גם אלייך (עם כיסוי ראש,או בלי, לא מתכוונת ליפול על דקויות פה) שנראה לך שדפני ליף היא ילדה מפונקת של הורים עשירים ומה לך ולה.

כשמסתכלים על הדרישות והכיוונים שמציגים המוחים  דווקא קל לראות איך זה מסתדר למשפחה עם ארבעה ילדים ומעלה, משפחה שרוב הסיכויים שההורים עצמם יצאו ממשפחה עם הרבה ילדים ולהורים שלהם יש פחות יכולת לעזור להם היום.

יש משהו מפחיד במחשבה שמי שהצבעת לו, ומי שאמון מבחינתך על הדאגה לאינטרסים שלך מפקיר אותך פעם אחר פעם בזירה הכלכלית.
משהו בהתנהלות במגזר שחתונה בגיל צעיר די רווחת בו, שלימודי מקצוע עדיין חשובים לו ושמקובל לנהל בו חיים של זוג צעיר שכוללים לימודים, ילדים, לא תמיד עבודה והמון עזרה מההורים אבל מה מוזר? התנהלות כזו ואף אחד שם לא מבין את החשיבות במדינת רווחה.

מי שיש לו שישה ילדים באמת רוצה שתחוסל הרפואה הציבורית בישראל?
נגיד אני איכשהו אסתדר, יש לי *רק* שלושה ילדים, אני עובדת (בינתיים את המערכת שאני עובדת בה טרם הפריטו אז עוד יש לי פנסיה ,ביטוח בריאות וזכויות) אני איכשהו אסתדר לממן שירותי רפואה פרטית. ממילא אני עושה את זה לא מעט גם היום.
מה תעשה משפחה עם שישה ילדים ביום כשתיקבר פה הרפואה הציבורית? מה תעשה משפחה עם שישה ילדים כשיפריטו גם את החינוך (הרי גם אתם פתחתם במחאה על יוקר שכר הלימוד בישיבות ואולפנות וביקשתם שהמדינה תועיל לסייע).

קל לכם להסתכל על המוחים בת"א ולהגיד שהם מפונקים, חלקכם שרד את השנים הקריטיות של רוב הזוגות הצעירים עם המון עזרה כספית וטכנית מההורים. להורים שלכם רוב השנים עוד הייתה מדינת רווחה (חלקית לפחות). הם שילמו על הדירה שלהם פחות, הם שילמו על חינוך פחות, הם שילמו על פחות שירותי בריאות-זה השאיר להם יותר כסף פנוי לחסוך. זה, ובעיקר זה מה שמאפשר להם לעזור לכם.

מי יעזור לילדים שלכם לרכוש דירה? הפנסיה שאולי לא תהיה לכם כי היא מתגלגלת אי-שם בשוק ההון?

יש מישהו שצריך דיור ציבורי ודיור בר-השגה של דירות קטנות יותר בנות 3 ו-4 חדרים (עובדתית רוב הדירות שנבנות הן גדולות יותר ויקרות יותר, כי זה מה שרווחי לערים) יותר מזוג צעיר שעוד לא התבסס כלכלית?

יש מישהו שצריך תשתית יעילה וזולה של תחבורה ציבורית (מה לעשות,בישראל עדיין יוצא שיעיל יותר להתנייד ברכב פרטי) יותר מזוגות צעירים,עם ילדים  קטנים, שעוד לא התבססו כלכלית?

כשחיים בחברה מגוונת ורב תרבותית יש הרבה פעמים הזדמנויות להתקרבות,לשיתופי פעולה נקודתיים, להסכמות ספציפיות על נושאים משותפים גם עם יריבים פוליטיים בשאר התחומים. אז למה לא? כי כמה פעילי שמאל צעקו משהו על כיבוש? כי זה תפס איצטלה טיפה פוליטית? הגיוני שזה יקרה, אני לא מחליטה בכלל עם חבל או לא חבל שזה קרה, אבל עובדתית-כולנו צריכים שהמדינה תרסן את המדיניות הכלכלית שלה, תפנה משאבים בצורה אחרת, וככל שיש לך יותר ילדים וככל שאתה רואה את עצמך כיותר סולידרי ואת החיים שלך כשליחות תמידית זה חייב להתבטא גם בעמדות שלך בכלכלה ובחברה.

ההחלטה לא לקחת חלק במחאה כי היא משוייכת לשמאל משמעותה, עבור רובכם, שהמדינה תמשיך במסלול מואץ להפרטה, עלייה ביוקר המחייה, שחיקה בזכויות שלכם כעובדים וכל זה יפגע ביכולת למש ערכים שיקרים לכם.

אז מי מפסיד? כן, אתה שם עם הכיפה שלא רוצה להצטרף למחאה,למרות שהיא תפעל לטובתו רק בגלל שיש שם סמולנים עם שלט חד"ש.

נרצה או לא, ישראל היא חברה מעורבת שמפגישה ביומיום שלה את כולם, עם אותן חוויות ואותן סוגיות. אין באמת סיבה לפנות לכיוון של טהרנות פוליטית כשמישהו, שלא בהכרח מחזיק בדעות שלי, ולא בא מה"שבט" שלי מציע כיוונים שגם אני אולי אפיק מהם תועלת אם יתממשו.

אני יודעת שהיו ניסיונות השתלבות במחאה בקיץ שעבר, והמחאה בקיץ הנוכחי נראית שמאלנית יותר, מזוהה יותר אבל מצד שני פחות אמורפית וברורה יותר מבחינת הכיוון שלה.

בעומק של הדברים אם מנתחים אותם אולי יש קשר בין השקפה כלכלית להשקפה מדינית, אבל במישור הפרקטי במדינה כמו ישראל אפשר לנתק את הקשר הזה. לצורך הפנים הכלכליות של כולנו אולי אפילו חובה לנתק בין המדיני לכלכלי במישור הפרקטי.

17 מחשבות על “אז מי מפסיד מלא למחות?

 1. אתה כותב השטויות שלעי"ל , תבין כבר היהודי לא מטומטם , השראלי כן , אתה ישראלי , אנו ישראלים יהודים .

  • … מה שאמרת כרגע זו סטירה לוגית.
   ישראלי = מטומטם.
   יהודי =/= מטומטם.
   בהיקש לוגי יהודי ישראלי לא מסוגל להתקיים.

 2. כה נכון וכה חשוב לפנות גם אל המגזר הדתי שאליו נכתב הטקסט הזה.
  הבעיה היא שאנחנו לא מגיעים אליהם, הידע שלהם מצונזר על ידי בעלי האינטרסים (די דומה לצנזורה שסובלים ממנה החילוניים) וכך התפיסות שלהם נקבעות מלמעלה (יצא לי משחק מילים בלי כוונה).
  איך נצליח לעבור את חומת התקשורת הזו ?
  איך נצליח להזכיר לכולם שאנחנו באותה הסירה ובמקום לריב זה עם זה על חילוקי הדעות הלגיטימיים ביננו, זו היזדמנות לשתף פעולה סביב ההסכמות הרחבות ביננו ?
  איך נצליח לשכנע שזו המהפכה של כולנו ולטובת כולנו ?
  ליאור מנצ'ר

 3. אליה, אולי ראוי להתייחס לתוכן הדברים ולא לשפוט את הדובר אם הוא מציג עמדה לא פופולרית. תפתח את הראש והלב אנחנו נלחמים על חיינו.

 4. קודם כל תודה :), לגופו של עניין-למה אין כרגע את יכולת ההסכמה על המשותף, כנראה כי זה לא רק הידע שמועבר בצורה מגמטית (זה ציבור שצורך בעיקר "בשבע", "מקור ראשון", עלוני שבת, ומי שבקטע אז גם את לאטמה) שם לכולם יש אינטרס מאוד מובהק לשמר הגמוניה מסויימת שהציבור הדתי לאומי ימשיך להרגיש כאילו הוא נדפר ע"י החילונים. למרות שרב המשותף על המפריד,לפחות בתחום הכלכלי/חברתי.

 5. תודה,, כתוב מוצלח.
  הערה קטנה בשורה:
  הגיוני שזה יקרה, אני לא מחליטה בכלל עם חבל או לא חבל שזה קרה,
  צ"ל אם ולא עם
  את מוזמנת למחוק את התגובה שלי אח"כ

 6. ואם אני לא זה ולא זה ולא זה ופשוט איני מבינה מי רוצה מה ממי?
  כל שאני מבינה הוא שמבקשים ממני לצאת לרחוב כדי להשפיע. להשפיע בשם מי ועל מי – לא ברור.
  יש לי בעיה עם הדישדוש ועם כך שכרגע מטרות השנאה והשיטנה מזכירות טרמינולוגיה של נוער הגבעות והמטרות הלא אמיתיות של חיצי הרעל עושים דרכם לאוזניי השוליים הסהרורים באמת כשממשלת האימה הזו וראש הממשלה הנוראי שבראשה מחככים ידיים באושר וסיפוק – הנה שוב, חבורת ילדים שלא תרעיד להם את הכנף.
  צר לי, צעדתי בשנה שעברה, בכל שבוע, שנאתי את המשטרה לפני שבוע אבל איני מוצאת עצמי יותר במחאה בצורתה זו. מי שלא יתפקד ויעשה מעשה פוליטי אמיתי של טבילה בסחי, לא יקבל את תמיכתי בפועל. אני אגב התפקדתי ואתם?

  • יקירה, נגעת בנקודה חשובה ומשמעותית.
   משפיעים גם בקלפי ובמקרה שלנו ברחוב וברשת, אני למשל לא צעדתי לפני שנה כי לקח לי זמן להבין ולקרוא ולהחליט איפה אני על המפה הכלכלית (סוציאליסטית אם נדייק בפרטים)
   אחר כך לקח לי את הזמן להעיז להפגין בשבט שהוא לא ממש שלי (אבל אם תקראי עוד כל מיני רשומות פה בבלוג תביני מהר שאני די על הגדר בהכל)
   הייתי מתפקדת למפלגה, אבל באמת אין לי למי, ואין לי בית פוליטי. בטח לא כזה שאני מרגישה שייכת אליו.
   אבל יכול להיות שאני אעשה את זה,רק שהבחירה שלי פה עדיין טיפה מפחידה גם אותי.

   • את יכולה להתפקד למפלגה שקרובה לדעות שלך, ולהשפיע עליה מבפנים. לאף אחד אין מפלגה שתפורה עליו בול.

 7. פינגבק: אז מי מפסיד מלא למחות? • מחאת הדיור

 8. ההתנגדות למהפכנים הרבה יותר מורכבת מ : "וכל הטענות שלך על המחאה מתמצות בזה שהמוחים שמאלנים."
  ההתנגדות היא למהלכים –
  התלונות על יוקר המחיה מוצדקות, אכן יכול להיות הרבה יותר זול כאן והחיים יכולים להיות הרבה יותר קלים ונוחים. חילוקי הדעות הן על הסיבות ומכאן על הפתרונות היעילים.
  הליברלים טוענים שיוקר המחיה נגרם מעודף מעורבות של המדינה בשוק ומכאן שהפתרון הוא צמצום המעורבות וקידום החופש הכלכלי (http://wp.me/pZujs-fn)
  המהפכנים האדומים טוענים שיוקר המחיה נגרם בגלל מעורבות מעוותת ומפלה של הממשלה והפתרון הוא עוד מעורבות של הממשלה.
  אלה הם חילוקי הדעות העיקריים, הם הרבה יותר עקרוניים מהאשמה בשמאלנות.. תביע קצת יותר כבוד לצד הימני של המפה, הם סה"כ הרוב במדינה הזו, אולי עם כיפה ..אבל בכל זאת בני אדם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s